D-FENS

  Hlavní menukulatý roh
  • Hlavní stránka
  • Témata
  • Statistiky
  • Personalizace
  • Kniha hostů
  • Autoři webu
  • Oldschool D-FENS
  • Chlívek
  • Rudý D-FENS

  •   FAQkulatý roh
  • Jak přispět

  •   Odkazykulatý roh
    Svobodni.cz




      Tématakulatý roh
  • Auta
  • Bezpečnost
  • Informace
  • Kultura
  • Ostatní
  • Společnost
  • Zmrdi & Vohnouti

  •   Vyhledáváníkulatý roh


      Toplistkulatý roh
    TOPlist


    téma * Zpovídáme kandidáty: Ing. Petr Jaroš
    Vydáno 12. 10. 2010 (1382 přečtení)

    Jako čtvrtého kandidáta v těchto komunálních volbách jsem oslovil pana Ing. Petra Jaroše. Petr je bezpartijní, kandiduje za Svobodné, protože jak sám řekl před rozhovorem, „svoboda je pro něj nejvyšší hodnota“.

    Pro rozhovor jsme zvolili jednu kavárnu na Husově třídě, přičemž kulisu tvořila projíždějící auta. Takže se nedalo vyhnout tomu, abychom se nezaměřili na dopravu.

    D-F: Můžeš se našim čtenářům představit?

    Narodil jsem se před 36 lety v Českých Budějovicích, kde žiji a pracuji jako vedoucí pracovník u jedné zahraniční firmy zabývající se výrobou spotřebního zboží. Jsem ženatý  a mám jedno dítě.
     
    D-F: Proč jsi se rozhodl kandidovat v komunálních volbách? Je tvůj cíl angažovat se v komunální politice, nebo ten záměr vznikl tak nějak spontánně?

    Vznikl spontánně. Vím o lidech, kteří si před každými volbami pomažou hlavu Indulonou a snaží se najít vhodný otvor, kterým by pronikli na nějakou kandidátní listinu a dostali se na radnici. Tak to není můj případ. Svoji roli také sehrála přesvědčivá slova pana Řimnáče a moje nespokojenost s tím, co se v našem městě odehrává. Prostě jsem chtěl udělat něco konstruktivního a nechtěl jsem držkovat někde u piva, jak je všechno na pytel a pak ukázněně odvolit ODS nebo stranu bývalého primátora Thomy...

    D-F: Narážíš na někoho konkrétního?

    Ano. Narážím na kandidátní listinu TOP09.

    D-F: Jako u předchozích kandidátů, budu se ptát na konkrétní věci, o kterých jsem na D-FENSovi psal. Ber mě jako voliče a pověz mi, jak bys zlepšil situaci na sídlišti Máj.

    Většinou je v souvislosti s řešením problematiky Máje zmiňována jako první městská policie. Já v tomhle řešení nevidím. Především nesouhlasím s dalším zahušťováním a zabetonováním zástavby. Zejména mám na mysli multifunkční (multifunkční bylo řečeno se značnou ironií - D-F) domy, které tam chtěl vystavět exprimátor Thoma. Dál je třeba najít parkovací místa, zřejmě za cenu toho, že auta budou jejich majitelé mít stát někde opodál. Ale především se mi nelíbí, že se na radnici na náměstí rozhoduje o tom, co je pro obyvatele Máje správně. Myslím, že by byla na místě nějaká forma samosprávy, která by sama rozhodovala o budoucí podobě svého sídliště a za tato rozhodnutí nesla také odpovědnost, ale nemám zatím žádnou představu, jako to udělat, aniž by rostl už takhle vysoký počet úředníků na magistrátu.

    D-F: U tématu přesto ještě zůstaneme, protože v souvislosti s Májem nelze nezmínit problematiku bezpečnosti a cikánské menšiny.

    Nevím, zda je problém skutečně jen tady a je řešitelný z komunální úrovně. Stát uplatňuje doktrínu preference menšin a těžko z ní lze lokálně „vystoupit“. Jsem zastáncem přístupu „na všechny jeden metr“, nejsem ani fanouškem různých rómských koordinátorů a komunitních center hrazených z obecní pokladny. Rómové rádi berou,  když je ruka natažená, je to v jejich povaze. S tím bohužel ztrácejí konkurenceschopnost ve společnosti, protože se stávají závislými na sociálních programech. Proč na sobě pracovat, když to gádža zařídí. Tohle by „jeden metr“ řešil.

    D-F: Výborně. Padlo tu heslo Městská policie. Na tu jsem se taky chtěl zeptat. Říkám rovnou, jako volič jsem krajně nespokojený s tím, co tenhle sbor předvádí. Kde spatřuješ prostor ke zlepšení?

    Obecní policie původně vznikly proto, aby obce získaly prostředek k zajišťování veřejného pořádku. Že si z ní Tetter a Thoma udělaly inkasní službu pro Jihočeskou parkovací, je hlavně problém těchto dvou pánů a taky jejich voličů. Zjistil jsem například, že za minulý rok nasadili strážníci deset tisíc botiček, zatímco případů rušení nočního klidu řešili – neříkám že vyřešili – asi šest set. Počty zásahů u pořádkových deliktů jsou někde v řádu stovek za rok. Vychází mi z toho jediné. Zredukovat počet strážníků na polovinu a směrovat je tam, kde by mělo být těžiště jejich práce, totiž k pořádkové činnosti.

    D-F: Další téma se jmenuje doprava. Všechny strany se k problematice váznoucí dopravy v Budějovicích vyjadřují. Nějaký plán u čísla 9 na kandidátce číslo 10?

    Ano. Současné plány magistrátu, totiž výstavba spojky Okružní-Nádražní nebo tzv. Zanádražní komunikace, jsou jen posouváním problému po mapě. Jako první a úplně nejlevnější navrhuji najít a odstranit úzká místa, ta „hrdla láhve“. Asi nejznámějším takovým místem je Viadukt, ale ten obejít není právě snadné, ale i tam mám jeden nápad, jak zvýšit jeho propustnost, protože, když se tam chvíli porozhlídneš, zjistíš, že bottleneck není viadukt, ale křižovatka před a za ním. Další je přechod pro chodce na Nádražní třídě mezi poštou a nádražím, kde zbytečně často světelná signalizace zastavuje dopravu, chodci mají o pár desítek metrů dál komfortní podchod. Křižovatky lze zapojit tak, aby zelený signál na sebe navazoval – to je případ křižovatek na Mánesově  třídě kolem Billy a Lidlu, nebo semaforu u přechodu na Sadech, který nechal narychlo před minulými volbami instalovat Thoma. Pokud to takhle nejde, semafory se dají doplnit displeji, které ukazují čas v sekundách, za jak dlouho padne zelená. To dělá dopravu plynulejší a řidiči mohou vypínat motory. Často chybí odbočovací pruhy, takže auto odbočující doleva zastaví veškerý provoz za sebou, zastávky MHD jsou realizovány přímo na vozovce, takže auta stojí za autobusy nebo je začnou objíždět s rizikem pro vystupující... S tím se překrývá problematika bezpečnosti budějovických komunikací. Stačí se jen dívat kolem sebe, prakticky cokoli lze vylepšit. Moje taktika se dá pojmenovat tak, že odstraněním jednoho úzkého místa se odkryje další, které se také dá odstranit, a tak dále, přičemž celková kapacita systému roste až k nějaké technické hranici, aniž by to stálo hromady peněz. To je paradoxně největší slabina tohoto přístupu, protože nemá potenciál pro korupci. Mohu nabídnout celý seznam takových vylepšení...

    D-F …paní Popelová si jej jistě ráda vezme. Když tu padlo „bezpečnost dopravy“. Pan Thoma, který nyní překypuje otevřeností, slušností a poctivostí, hodlal rozmístit po městě na frekventovaných místech deset radarů, aby si město napakovalo kapsy na pokutách. Podpoříš takový záměr, až s ním po volbách Thoma opět vyrukuje?

    Vím o co jde. Kdyby tu smlouvu s Czech Radar vytáhl ze šuplíku, tak pro to zvedat ruku nebudu. Klidně, pokud to veřejnost vyžaduje, nechť je radar někde na ulici Boženy Němcové před nemocnicí nebo Grünwaldovkou. Ať ho provozuje policie, ovšem ne ta městská, protože tak je aspoň nějaká záruka, že se měření rychlosti nezvrtne v tahání peněz z motoristů, jak navrhoval Thoma, a nebude pod vlivem radniční korupce a klientelismu. A ať je ten radar označen tabulí, že probíhá měření, protože jen tak plní preventivní funkci. Kromě toho si myslím, že policie má právo měřit rychlost a občan má právo vědět, že se rychlost měří.

    D-F: Co tzv. alternativní, ekologická, zelená doprava? Podpořil bys výstavbu cyklostezek?

    Ne.

    D-F: Ne? A co preferenční pruhy pro MHD? To je taky předvolební trhák.

    Taky ne.

    D-F: Ekologické zóny? Městské mýto? O tom se nyní před volbami v Budějovicích mlčí.

    Znám.  Nikdy pro to ruku nezvednu.

    D-F: Asi by to chtělo nějak rozvést...?

    Tak jo. Moc se mi do toho nechce, váš web jsem četl a došlo mi, že se čtenáři polarizovali na ty, kteří taková opatření zcela podporují a ty, kdo jsou úplně proti. Já se na to dívám bez emocí. Je třeba podpořit to, co funguje. Tak třeba koněspřežka pana Thomy. K ničemu,  přínos nula. Splavnění Vltavy? Nic nepřinese, zanedbatelný dopravní význam a atrakce, která se za pár měsíců okouká. Čili taky k ničemu. Preferenční pruhy pro MHD? Musíme brát jako fakt, že lidé se do práce dopravují auty a MHD jim nevyhovuje z důvodu pracovní doby, životního stylu nebo vezou děti do školky - kterou díky geniálním opatřením sociální demokratky Bohdalové dostali až na druhém konci města. Pokud budou zavedeny preferenční pruhy, stane se to, že část komunikací bude vyhrazena jen pro autobusy, tím pádem méně využita a ten zbytek naopak o to víc, až nad mez své kapacity. Zácpy budou ještě větší. K čemu to bude? K ničemu, navíc je to velmi neekologické. Městské mýto? Fajn, a jaký prospěch nám to přinese? Lidé do centra jezdí autem, chtějí tam nakoupit, bavit se, do divadla, najíst. Když to nebudou dělat, co na to řeknou obchodníci v centru? Ekologické zóny? Co přinesou? Přijedou kvůli nim do Budějovic turisti? Přistěhují se sem další lidi? Obchody budou mít větší tržby? Budvar uvaří více piva? Ani náhodou. Opět nic, je to jen úřední buzerace lidí, které nemají na nové auto. Cyklostezky? Když se na to nedívám ideologicky podle současného hesla „cyklostezka musí být, i kdyby trakaře padaly“, tak v Budějovicích nejsou potřeba. Po Budějovicích se dá jezdit na kole už takhle dost dobře a stejně lidé jezdí dál auty. Krom toho se mi maximálně protiví, aby nějaký úředník rozhodoval o tom, zda pro mě je lepší jezdit do práce na kole nebo autem. Já jsem svépravný, sám vím, čím je pro mě nejlepší cestovat.

    Ještě se vrátím trochu zpátky. Regulace ještě nikdy společnosti  bohatství nepřinesly. Všichni by se měli naučit chápat, co jsou to náklady na promarněnou příležitost. To jsou peníze, které nejsou vidět. Někteří lidé si totiž myslí, že když Praha vyhodila sto mega za cyklostezku, po které nikdo nejezdí, tak že jen – "jen" v uvozovkách - vyhodili peníze oknem. Hmm, stalo se, my jsme se spletli, volte nás dál, my to myslíme dobře. Skutečnost je horší. Oni nejen že utratili peníze, ale taky je neivestovali je do něčeho, co fungovat mohlo, třeba postavit protihlukové zábrany, opravit mnoho kilometrů komunikací nebo rekonstruovat školky.

    D-F: Tak teď jsme si řekli, co nefunguje. A co by podle tebe fungovalo?

    Například by fungovala spolujízda. Pokud by se našla nějaká forma motivace pro řidiče, aby neváhali přepravit svým autem své sousedy z ohlehlejších míst jako Hodějovice, Dobrá voda, Mokré nebo Litvínovice, město by mohlo zrušit linky, na kterých autobusy převážejí vzduch. Tito řidiči by mohli dostat například slevu na parkovném, protože město ušetří na dotaci MHD. Část sítě MHD by se dala privatizovat. Na druhou stranu, město se tomu bude bránit, protože by přišlo o monopol na přepravu osob. Systém MHD by se dal celkově předělat, protože ve městě, které přejdeš za půl hodiny pěšky z jednoho konce na druhý, není třeba tak komplikovaná a rozsáhlá MHD v centru a nemusí mít tolik zastávek. Už jsem ten systém MHD přestal chápat, chodím radši pěšky. Výhybky pro trolejbusy – teď myslím ty prvky v troleji, které umožňují, aby trolejbus mohl odbočit – by bylo možné nahradit vysokorychlostními, protože nyní musejí trolejbusy velmi zpomalovat, když na ně najíždějí, tím by se jejich jízda stala plynulejší... opět, když to zobecním, dá se postupovat cestou  malých konkrétních vylepšení.

    D-F: … Děkuji. Budeme pomalu končit. Dáme prostor fantazii a proto se zeptám, co bys dělal ten první den poté, co bys byl zvolen.

    Je nulová pravděpodobnost, že by ch byl zvolen z devátého místa kandidátky Svobodných-Pirátů. Budu rád, budu nadšený, když uspěje naše č.1, doktor Dolista. Člověk jako on na radnici patří. Ale pokud by se to stalo, tak by první den poté byl úplně stejný jako kterýkoli jiný. Když se zamyslíš nad tím, jak to celé funguje, tak ti dojde, že zastupitel je jen jedno malé kolečko v radničním stroji.

    D-F: Nějaký vzkaz pro čtenáře D-FENSe na závěr?

    Za prvé, ať se vážení čtenáři vykašlou na politiky, kteří mají plná ústa toho jejich – zavedeme – podpoříme – umožníme – omezíme. Probíhající volební kampaň mi připadá jako píár kampaň nějaké orwellovské komise pro sociální inženýrství. Ať si raději hledají volené zástupce, kteří je nechají na pokoji.

    Za druhé, ať vážení čtenáři jdou k volbám a  rozmyslí si nejméně dvakrát, komu dají hlas. Tyhle volby jsou jedinečná příležitost vyprovodit z radnice lidi, kteří tam cizopasí spoustu  let. Taková malá budějovická defenestrace. A jinak hodně odvahy a vytrvalosti v každodenním boji za občanská práva a svobody, protože jako říká jedna slavná věta, „práva se nedávají, práva se berou“.

    Panu Jarošovi jsem poděkoval a rozhovor s jeho souhlasem poněkud zkrátil.


    zaznamenal 04.10.2010 D-FENS



    [Akt. známka: 1,21] 1 2 3 4 5

    ( Celý článek | Autor: D-FENS | Komentářů: 5 | Informační e-mailVytisknout článek )

    TOPlist

    Web site powered by phpRS V kodu tohoto webu byly pouzity casti z phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.